Wizyta króla Szwecji w Polsce 2011 rok

 

 

Praca tłumacza jest niezwykle ciekawa. Codziennie czekają nowe wyzwania.

Czasami zdarzają się takie zlecenia, jak tłumaczenie niezwykle ważnych i dostojnych osobistości. W 2011 roku podjęłam się tłumaczenia ustnego dla szwedzkiej pary królewskiej - króla Karola XVI Gustava i królowej Sylwii podczas oficjalnej wizyty w Polsce na zaproszenie prezydenta Komorowskiego.

Jednym z punktów programu była wizyta w Kościele Pokoju w Świdnicy, zbudowanym przez ewangelików w 1657 roku dzięki umowie protestanckiego króla Szwecji z cesarzem Ferdynandem III Habsburgiem, na podstawie której Luteranie mogli zbudować w księstwach dziedzicznych - w Jaworze, Głogowie i Świdnicy - po jednym Kościele Pokoju. Ich nazwa pochodzi od pokoju westfalskiego kończącego wojnę trzydziestoletnią (1618-1648). Przed jej rozpoczęciem Świdniczanie mogli swobodnie wyznawać idee Lutra, w mieście odprawiano nabożeństwa ewangelickie. Po wybuchu wojny odebrano im prawo do własnej wiary i kościołów. Pokój westfalski złagodził nieco te obostrzenia i dał ewangelikom szansę na posiadanie własnej świątyni.

Po tej największej obecnie drewnianej barokowej świątyni w Europie, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO oprowadzał króla i królową ksiądz Waldemar Pytel.

Dzięki pracy dla pary królewskiej i ja mogłam zwiedzić to wyjątkowe miejsce.